Kraj Vysočina - logo

Kultura a památky Kraje Vysočina


 
 

Nenechte si ujít

 • Gustav Mahler
 • Kulturní a přírodní dědictví kraje Vysočina
 
 
 

Cesta: Titulní stránka > Kultura a památky


 

Hlavní nabídka

Přeskočit nabídku
 
 

Na stránce dále najdete


 

Vybíráme

 • Historický morový průvod v Brtnici je pátou položkou Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina (17.1.2017)
  Morový průvod Brtnice

  V samém závěru roku 2016 se pátou položkou Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina stal Historický morový průvod v Brtnici. „O zapsání rozhodlo v polovině prosince Regionální pracoviště tradiční lidové kultury při Muzeu Vysočiny Třebíč, které je od roku 2005 pověřenou organizací péče o tradiční lidovou kulturu na území Kraje Vysočina,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že Rada Kraje Vysočina dnes navíc schválila nominaci Historického morového průvodu v Brtnici do národního Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

   
 • Unikátní portál FriendlyVox pro nevidomé v Krajské knihovně Vysočiny (13.1.2017)
  FriedlyVox

  Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě se připojila k síti knihoven, které pomáhají nevidomým a slabozrakým uživatelům využívat internetové služby pomocí ozvučeného portálu FriendlyVox. „E-mail, Wikipedie, YouTube, zpravodajství, jízdní řády IDOS nebo překladač . To jsou jen namátkově vyjmenované služby, které běžně využíváme a nyní je mohou díky portálu FriendlyVox používat také zrakově handicapovaní,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

   
 • Horácké divadlo Jihlava připravuje dvě premiéry a láká na balet nebo pantomimu (12.1.2017)
  HDJ

  S novým rokem přichází krajské Horácké divadlo Jihlava hned s dvěma premiérami. Připadají na začátek února a obě hry spojují závažná společenská témata, na která profesionální divadelní tým v kontextu sezóny nahlíží specifickými pohledy. Příznivci divadelních prken se můžou těšit na Kabaret z lágru a na hru 3100°C mé krve.

   
 • Kraj Vysočina posílí akviziční činnost svých muzeí a galerií (10.1.2017)
  Obrazy přibližují pacientům partnerské kraje Vysočiny

  Rada Kraje Vysočina dnes schválila zcela nová pravidla, která významným způsobem ovlivní stávající akviziční činnost sedmi muzeí a galerií, které kraj zřizuje na úseku kultury. „Každý rok bude v krajském rozpočtu kapitoly Kultura výhradně na nákup mimořádných sbírkových předmětů vyčleněna částka jeden milion korun, který bude rozdělen na základě požadavků krajských kulturních institucí,“ uvedla náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová.

   
 • Kamenosochaři ze světelské akademie vytvoří kopii poškozené vázy z průčelí novoměstské Horácké galerie (5.1.2017)
  Horácká galerie

  Restaurátoři se na průčelí zámku v Novém Městě na Moravě, kde sídlí Horácká galerie, zaměřili v čase od května do konce srpna minulého roku. V tomto období pracovali na plastických výtvarných prvcích atiky průčelí zámku. Cílem byla zejména obnova dvou váz v havarijním stavu, ale také balustráda, kartuše s aliančním erbem a vrcholovou korunou.

   
 • Sada certifikovaných dukátů sv. Václava do sbírky Kraje Vysočina (12.12.2016)
  Dukáty

  O další cenné přírůstky v oblasti numizmatiky se rozrostla krajská sbírka spravovaná Muzeem Vysočiny Pelhřimov. „Na realizaci novoražby poskytlo pelhřimovské muzeum originály bronzových modelů akademického sochaře Josefa Šejnosty z roku 1923. Teď proto podle licenční dohody obdrželo numizmaticky i umělecky cennou sadu dukátů sv. Václava o celkové hmotnosti 63,78 gramů zlata,“ prozradila náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Jana Fischerová s tím, že licenční smlouva vyprší na konci ledna 2025.

   
 • Francouzský designér sbírá inspiraci i zkušenosti na žďárském zámku (9.12.2016)
  Zámek Žďár

  Kraj Vysočina nabízí umělcům z partnerského regionu Grand Est ve Francii příležitosti pro rezidenční tvůrčí pobyt. Aktuálně je na rezidenci ve vybaveném prostředí na zámku ve Žďáře nad Sázavou designér Charles Laget, jeden ze tří výtvarníků, kteří tvoří jako tým pod jménem Etmoietmoietmoi. Kolektiv Etmoietmoietmoi vytváří videa, instalace, světelné objekty, zabývá se designem a vymýšlí hry a různé další akce ve veřejném prostoru.

   
 • Románová kronika Rok na vsi čtvrtou premiérou Horáckého divadla Jihlava (8.12.2016)
  Rok na vsi

  Literární počin bratří Mrštíků nastudovali herci krajského Horáckého divadla Jihlava. Příběhy obyvatel vesničky Habrůvka z období na sklonku 19. století a pod dohledem režiséra a uměleckého šéfa Divadla Pod Palmovkou Michala Langa představí premiérově tuto sobotu 10. prosince v 19.00 na Velké scéně. „Stěžejním tématem je kruh jako společenství, jeho pevný řád a pravidla. Téma kruhu, kdy jedinec je závislý na fungování celé pospolitosti,“ uvedla dramaturgyně Horáckého divadla Barbora Jandová.

   
 • Kraj Vysočina získal evropské prostředky na nové expozice Hradu Roštejn (6.12.2016)
  Roštejn

  Přes 60 milionů korun získal Kraj Vysočina na tvorbu nových expozic a související stavební obnovu Hradu Roštejn v lesích nedaleko Telče. Úspěšně vypracoval projekt do Integrovaného regionálního operačního programu a na modernizaci své památky investuje vlastních bezmála 11,5 milionů korun. Kompletně hotovo má být v roce 2021. Za tu dobu vzniknou na hradě mimo jiné nové expozice, které budou zajímavě prezentovat a zpřístupňovat sbírky Muzea Vysočiny Jihlava. Například bude možné projít zvětšeným modelem mraveniště nebo si za pomoci videomapingu prohlédnout dobovou loveckou hostinu.

   
 • Vychází CD lidových písní z Podhorácka (1.12.2016)
  Sbírka lidových písní z Podhorácka

  Mimořádná trojdílná publikace výběru lidových písní, které zaznamenali sběratelé od počátku minulého století v oblasti Podhorácka, se dočkala hudebního zpracování. V Kamenném sále třebíčského zámku se přesně za týden od 17.30 uskuteční slavnostní křest hudebního CD Lidové písně z Podhorácka. V rámci slavnostního podvečera zazní několik písní z CD doplněné vystoupením Národopisného souboru Bítešan.

   
 

» všechny vybrané dokumenty «


 

Poslední dokumenty

Kontaktní informace

 
Kontakt:
Krajský úřad Kraje Vysočina, Žižkova 57, 587 33 Jihlava, IČO: 70890749, posta@kr-vysocina.cz, tel.: 564 602 111, fax: 564 602 420, skype: kruvysocina, ID datové schránky: ksab3eu

Úřední hodiny:
pondělí: 8.00–17.00, úterý: 8.00–13.00, středa: 8.00–17.00, čtvrtek: 8.00–13.00, pátek: 8.00–13.00, Facebook Kraj Vysočina na Facebooku
Pokladna, CzechPOINT:
pondělí a středa: 8.00–12.00, 13.00–17.00, úterý, čtvrtek a pátek: 8.00–13.00.
 

Nacházíte se v módu "Bez grafiky", takže vidíte tuto stránku bez zdobné grafiky a pokročilého formátování. Pokud váš prohlížeč podporuje CSS2, můžete se přepnout do grafického módu.


 

Odběr novinek


Validní kód